Byla vážně krize? V letošním červnu přibylo nejvíc podnikatelů za 8 let

V červnu začalo podnikat 4 884 lidí a 1 652 lidí své podnikání skončilo. Letošní červen se tak vyznačuje nejvyšším počtem nových podnikatelů od ledna 2012. Přibylo celkem 3 232 podnikatelů. Důvodem je velmi nízký počet ukončených živností. Počet ukončených živností byl v červnu druhý nejnižší od začátku roku 2010. Tyto informace vyplývají z analýzy společnosti CRIF.

„Zatímco počet nových podnikatelů byl v červnu dokonce o něco vyšší než v červnu minulého roku, počet ukončených živností byl přibližně třetinový. To dokládá i fakt, že za poslední tři měsíce skončilo s podnikáním stejně lidí jako letos v lednu. Tak výrazný pokles počtu ukončených živností je z větší části způsoben vládními opatřeními na podporu podnikatelů. Někteří lidé, kteří by za normálních okolností své podnikání ukončili nebo přerušili, mohli využít nabídku plošné podpory a své rozhodnutí přehodnotit nebo na čas odložit,“potvrzuje analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

V lednu a únoru se pohyboval počet měsíčně ukončených živností kolem 4 tisíc. V březnu šlo především kvůli omezení volného pohybu osob a uzavření úřadů o 3 tisíce podnikatelů. Od dubna, kdy se ujasnila struktura vládních opatření pro pomoc podnikatelů, se měsíční počet ukončených živností pohybuje výrazně pod 2 tisíci. Celkově za první pololetí tohoto roku ukončilo podnikání o 30 % méně podnikatelů něž předcházející rok.

I když vypadají statistiky o počtu nových a ukončených živností za první pololetí tohoto roku příznivě, celkový obrázek o dopadech jarních opatření na podnikání v České republice si budeme moc udělat až na konci tohoto roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *